ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ

Το 1ο Δημοτικό Σχολείο Σκάλας ιδρύθηκε στις αρχές του 20ου αιώνα και αρχικά στεγαζόταν στο χώρο που βρίσκεται σήμερα το Πνευματικό κέντρο Σκάλας. Το 1955 οι κάτοικοι της περιοχής αγόρασαν -με χρήματα που συγκέντρωσαν- επτά (7) στρέμματα στο χώρο που βρίσκεται σήμερα το σχολείο και το παραχώρησαν στις αρμόδιες υπηρεσίες για την κατασκευή του νέου σχολείου. Το 1956 θεμελιώθηκε το νέο κτίριο και τοποθετήθηκαν οι κολόνες. Ως το 1969 δεν υπήρξε καμιά πρόοδος, γιατί το κράτος δεν χορηγούσε χρήματα για την οικοδόμησή του. Το 1970 ο Σύλλογος Γονέων-Κηδεμόνων προέβη σε καταγγελία προς το καθεστώς της Χούντας, οπότε και ολοκληρώνονται τα έργα. Έως και σήμερα το Σχολείο λειτουργεί χωρίς οικοδομική άδεια. Το σχολείο από το 1994 (ΦΕΚ 464 ΤΒ΄-21/ 06/1994) λειτουργεί ως 12/θέσιο και ανήκει στην 2η Εκπαιδευτική Περιφέρεια, στην 5η ομάδα της Διεύθυνσης Πρωτοβάθμιας Λακωνίας.